:: WSPOMNIENIA Z PARYŻA

22 października 2015 r. 45 uczniów "Dwójki" oraz Gimnazjum w Miliczu udało się w "Grand voyage" do Paryża. Wyjazd ten dał dzieciom i młodzieży niecodzienne możliwości na przyswojenie wiedzy o Francji oraz zdobycie umiejętności uwalniając ich od monotonii czterech ścian sali lekcyjnej. Sytuacje z którymi uczniowie stykali się bezpośrednio w praktycznym działaniu wykształciły w nich przede wszystkim postawy szacunku i tolerancji wobec innej kultury. Drugim, bardzo ważnym celem była integracja uczestników grupy oraz doskonalenie komunikacji. Pierwszy dzień pobytu rozpoczął się wielką zabawą w wielkim parku rozrywki EuroDisneyland pod Paryżem. Disneyland w tym okresie był cały udekorowany dyniami ze względu na zbliżające się święta Halloween. Grupa spędziła tam niemal cały dzień na karuzelach, "ciuchciach", statkach i odlotowych rakietach. Około godziny 19.00 uczestnicy wycieczki dotarli do hotelu, prowadzonego przez Chińczyka, który każdego dnia serwował królewskie śniadania. Młodzież mieszkała w dwu i trzyosobowych pokojach. Kolejny dzień minął na zwiedzaniu lustrzanego Wersalu z jego przepięknymi ogrodami, La Défense-, nowoczesnej dzielnicy Paryża. Następnie dzieci wjechały na Wieżę Eiflla aby podziwiać niepowtarzalną panoramę Paryża. W tym roku udało nam się zobaczyć panoramę miasta w czasie dnia jak również po zmroku cały Paryż w iluminacjach świetlnych i na deser rozświetlona wieża.

Podczas kolejnych dni uczniowie zwiedzili Luwr; najsławniejsze i jedno z najbogatszych muzeów świata, Dom Inwalidów, Pola Elizejskie, Łuk Triumfalny na Placu Gwiazdy, Operę, słynne Wzgórze Montmartre z jego największym symbolem - Bazyliką Sacré Coeur, Dzielnicę Łacińską (Panteon, Sorbona), Kościół św. Seweryna. Na wyspie Cité zwiedzili słynną katedrę Notre Dame z jej malowniczymi witrażami a następnie Centrum Pompidou i Les Halles. Był też czas na upragnione zakupy, podczas których uczniowie zadawali pytania o cenę artykułów, dziękowali i życzyli miłego dnia sprzedawcom. Francuzi z widocznym entuzjazmem reagowali na młodych obcokrajowców mówiących i śpiewających w ich języku. Ostatnią atrakcją pobytu był przejazd metrem całej grupy ze stacji Bercy do stacji Châtelet oraz w drodze powrotnej do domu do stacji Bercy, w okolicach której czekał już autokar na powrotną podróż do domu. Wszyscy niemal jednogłośnie stwierdzili, że czas minął zbyt szybko. Były osoby, które chciały zostać dłużej i te, które rzuciły monetę na przysłowiowy powrót w dane miejsce. Do Milicza grupa szczęśliwie powróciła 27 października około godz. 11.00. Wszyscy uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami pragną podziękować bardzo serdecznie dyrekcji "Dwójki" w Miliczu za umożliwienie całego wyjazdu. Szczególne podziękowania uczestnicy kierują do organizatora usług turystycznych p. Zbigniewa Górnickiego z Wałbrzycha za cały program pobytu, pilotowi panu Kazimierzowi oraz kierowcom p. Robertowi i p. Stefanowi za sprawne przygotowanie ciepłych posiłków w autokarze i poczucie bezpieczeństwa na ulicach Paryża oraz całej trasie przejazdowej. Uczestnicy wycieczki do Paryża: Bienkiewicz Magdalena, Chojnacki Michał, Chołodecki Marcel, Cieślik Aurelia, Łabiak Bartosz, Fryziel Dawid, Golec Maksymilian, Grzegorska Kornelia, Grzempowska Izabella, Hanysz Adrian, Jachimowski Jan, Jurkowska Wiktoria, Kazimierczak Aleksander, Kądziela Adam, Keller Amadeusz, Keller Aureliusz, Klejewska Aleksandra, Kotarska Adrianna, Kowalski Nikodem, Krawczyk Alicja, Krawczyk Patrycja, Mazecka Kinga, Mazurkiewicz Szymon, Mądroszkiewicz Patryk, Mądroszkiewicz Paweł, Milian Weronika, Moryson Majka, Niedzielska Marianna, Ochędzan Małgorzata, Owsiany Jakub, Pisano Sergio, Pisano Sonia, Podgórska Joanna, Potok Hubert, Pytkiewicz Julia, Rudnicki Mikołaj, Staszkiewicz Amelia, Szmigiel Julia, Wołk Wiktoria, Woźniak Marcin, Wójcik Maciej, Wycisk Kaja, Zdobylak Brajan, Szydłowska Marcelina, Pawlak Hanna Opiekunowie: Ewa Błońska-Wybierała, Katarzyna Szydłowska, Jolanta Pańszczyk, Maciej Pańszczyk, Roman Danilewicz.