:: Mały Mistrz - projekt

W roku szkolnym 2015/2016 w klasach I realizujemy ogólnopolski projekt "Mały Mistrz" (dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki) , który zakłada zachęcenie uczniów klas I-III szkół podstawowych do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej, kształtowania odpowiednich nawyków i postaw, w tym zwłaszcza dotyczących zdrowego stylu życia, a także wzmocnienie organizacyjne zajęć poprzez zatrudnienie nauczyciela w.f. do prowadzenia wspólnie z nauczycielem edukacji wczesnoszkolnej jednej godziny zajęć tygodniowo. Poprzez udział w programie chcemy wytworzyć pozytywne nawyki dotyczące aktywności fizycznej, zaproponować różnorodny wachlarz ćwiczeń. Wspieramy dzieci w wysiłku, dbamy o harmonijmy rozwój tak, żeby w przyszłości nasi uczniowie potrafili prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. Przez cały czas trwania programu będziemy monitorować ich stan zdrowia i rozwój sprawności fizycznej.

Zapraszamy wszystkie dzieci z klas pierwszych do uprawiania sportu, który kształtuje charakter i pomaga przezwyciężać własne słabości. Pamiętajmy, że sport jest nie tylko formą aktywności fizycznej, lecz także nauką. Naszym celem jest wypracowanie pozytywnych nawyków dotyczących ruchu i zdrowego trybu życia, które będą towarzyszyć młodym ludziom przez całe życie. Rodzice pamiętajcie, że jest to doskonała forma na spędzanie czasu wolnego razem z waszymi dziećmi. Zachęcamy do współpracy i obserwacji wyników dzieci z klas I na stronie internetowej Małego Mistrza.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły podjęli wyzwanie i postanowili z uśmiechem zdobyć SPRAWNOŚĆ TURYSTY. Jak się później okazało wcale nie było prosto... Zdobywając sprawność Turysty, wyruszyły tego dnia ze szkoły w stronę pobliskiego lasu. Po drodze zostały utrwalone zasady ruchu drogowego m.in. bezpieczne przechodzenie przez pasy oraz informacje dotyczące zachowania w lesie. Każdy z uczniów, żeby zdobyć swój pierwszy, upragniony znaczek do legitymacji musiał wykonać kilka zadań. Polegały one na pokonaniu trasy w lesie, odnalezieniu wyznaczonych punktów, wykonaniu ćwiczeń dodatkowych kształtujących ciało i umysł przy każdym z nich. Oto kilka zadań z trasy:
-odnaleźć duże grube drzewo po lewej stronie i okrążyć je marszem 5 razy,
-odnaleźć drzewo z zieloną strzałką z grotem skierowanym w lewo i wykonać przy min 5 przysiadów i 5 pajacyków,
-przy kolejnym drzewie na naszym szlaku, które znajdowało się na niewielkim wzniesieniu, trzeba było wbiec 3 razy na górę i na dół,
-przy kolejnym dzieci miały za zadanie utworzyć pociąg, który miał przejechać 25 metrów (dzieci odliczały wspólnie do 25), każde dziecko było wagonikiem i tak dojechały do kolejnego punktu, którym było drzewo z pomarańczową kropką,
-na wyznaczonym odcinku dzieci sprawdzały swoje umiejętności matematyczne licząc kropki na drzewach w wyznaczonej alejce leśnej

Radosne i uśmiechnięte wróciły do szkoły.
Bardzo dobrze wygląda nasza pierwsza naklejka w legitymacji, lecz my chcemy ciągle więcej. W tym celu ćwiczymy: biegamy, skaczemy, czworakujemy??? poznajemy fachowe słownictwo, jednym słowem dobrze się bawimy rozwijając równocześnie swoje umiejętności. Czasami przychodzi chwila zwątpienia a nawet dopadają niektórych łzy niemocy. Łapiemy oddech i podejmujemy walkę w końcu walczymy o swoje zdrowie. Zaczynamy chodzić na szczudłach, kształtując równowagę i cierpliwość, a to trudna sztuka.

"Potraficie więcej niż wam się wydaje"- te słowa bardzo często kieruje do nas nasza Pani. Czasami trudno nam w nie uwierzyć, gdy ćwiczenie wydaje nam się zbyt trudne. Staramy się i pokonujemy swoje słabości, bo wiemy, że zawsze jest blisko ktoś, kto jest gotowy by nas pocieszyć i przytulić. Teraz przygotowujemy się do zdobycia sprawności gimnastyka, wykonujemy dużo ćwiczeń na materacach wymagających koncentracji. Uczymy się słuchać i wykorzystywać wskazówki naszej pani, która pokazuje każde ćwiczenie a potem sami staramy się je wykonać jak najlepiej.