logophoto

:: Wymiana 2015-2016

 

POLSKO-NIEMIECKIE SPOTKANIE OD 21.09 DO 27.09.2015 W MILICZU, SP2 MILICZ- MITTELSCHULE LOHR AM MAIN
 

"OKIEM REPORTERA"
Wymiana uczniowska Szkoła Podstawowa nr 2 w Miliczu; Gustav - Woehrnitz Mittelschule Lohr Am Main ma już długoletnią tradycję. W dniach 21.09. do 27.09.2015 gościliśmy w Miliczu w Dwójce 19 uczniów z Lohr oraz opiekunów nauczycieli: Rolfa Wiesmanna i Heike Kruthoffer. Było to już 17 spotkanie w ramach wymiany uczniowskiej pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami Miliczem i Lohr nad Menem. W tegorocznym projekcie brało udział 20 uczniów polskich i 19 niemieckich. Uczniowie przez cały okres pobytu w Miliczu nocowali u polskich rodzin. "Okiem reportera" - było hasłem przewodnim tegorocznej wymiany. Na początku pobytu uczniowie, w grupach, w ramach warsztatów radiowych, fotograficznych, filmowych i prasowych, w oparciu o materiały związane z historią wymian pomiędzy obu szkołami, rozpoczęli pracę nad podsumowaniem dorobku współpracy międzynarodowej. Zainicjowany temat stanowi część przygotowania do obchodów 15-lecia Partnerstwa Milicz- Lohr, które odbędzie się we wrześniu 2016.

Tydzień pobytu gości z Niemiec zleciał bardzo szybko. Uczestnicy wymiany nie mieli czasu na nudę Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji m.in. wycieczkę do Wrocławia, zwiedzanie milickich zabytków, zajęcia sportowe. Zgodnie z tradycją uczestnicy wymiany spotkali się też z Burmistrzem Piotrem Lechem.

Podsumowaniem tygodnia był piknik na Karłowie, na terenie basenu, na którym uczestnicy mieli możliwość rozegrania meczy w piłkę siatkową, nożną, badmintona. Po rozgrywkach piekli kiełbasy i delektowali się potrawami przygotowanymi przez rodziców. Podczas pikniku podsumowano całotygodniowe spotkanie. Z pewnością był to tydzień pełen wrażeń o dużej wartości edukacyjnej, o czym świadczą wyniki przeprowadzonych rozmów wśród uczniów i rodziców. Wymiana była również doskonałą okazją do rozwijania umiejętności komunikowania się w języku obcym. Niewątpliwie dużym walorem projektu jest fakt, że wielu z uczniów podtrzymuje kontakt drogą elektroniczną. Nasi uczniowie pojadą do Lohr w maju.

Wymiana uczniów jest możliwa dzięki wsparciu dyrekcji obu szkół, wielkim zaangażowaniu nauczycieli i rodziców, a także dzięki finansowemu wsparciu rodziców, Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz Gminie Milicz.

Podczas pobytu niemieckich kolegów odbywały się różne zajęcia na terenie szkoły i poza nią. Grupa 39 uczniów po zwiedzaniu szkoły i zabawach integracyjnych prowadzonych przez panią Paulinę Walczak, brała udział w zajęciach dziennikarskich, które w szkole poprowadzili: pani Iwona Krzyżaniak - warsztaty radiowe, pani Maria Nowak - warsztaty filmowe, pan Tomasz Kusch - warsztaty redagowania gazety, pan Łukasz Gościniak, Józef Wojtyczka - warsztaty fotograficzne. We wtorek uczniowie zwiedzili miasto i poznawali jego osobliwości pod przewodnictwem pana Józefa Wojtyczki, zwłaszcza Rynek, Kościół Łaski, pałac Maltzanów. Ponadto uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w robieniu zdjęć profesjonalnym aparatem fotograficznym pod okiem pana Łukasza Gościniaka. Grupa polsko-niemiecka brała udział zajęciach sportowych pod okiem pana Bartosza Gągały i Urszuli Bienkiewicz. Na sali gimnastycznej grupy mieszane rywalizowały ze sobą w sztafecie, co miało korzystny wpływ na integrację grupy polsko- niemieckiej. 23 września odbył się bieg w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu. Uczestnikami biegu była młodzież SP2 oraz goście z wymiany. Organizatorami byli Andrzej Rozpara, Bartosz Gągała, Piotr Staszkiewicz oraz Roman Danilewicz. W tym dniu goście z Lohr uczestniczyli w typowych zajęciach szkolnych, gdzie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda dzień szkolny ucznia w Polsce, jakimi metodami posługują się nauczyciele prowadzący zajęcia.

W czwartek uczniowie odwiedzili Wrocław. Wycieczka ta bardzo się podobała uczestnikom wymiany. Wśród atrakcji np. podziwiania widoku Wrocławia i okolicy z 49 piętra Sky Tower; najwyżej położonego punktu widokowego w Polsce, spaceru po Ostrowie Tumskim, najbardziej podobało się poszukiwanie krasnali i kąpiele we wrocławskim aquaparku. W minikonkursie szukania krasnali zwyciężyli: Sandra Kałka, Hanna Gibasiewicz, Anna-Lena Hein, Anna Ciołek, Chiara Durner, Aleksander Kaźmierczak. Zwycięskie pary nagrodzone zostały upominkami i słodyczami.

Uczniowie biorący udział w wymianie wraz z innymi uczniami Dwójki wzięli udział w obchodach V Dnia Tabliczki Mnożenia. Przygotowane zabawy matematyczne bardzo spodobały się uczniom i polskim i niemieckim. Podczas wymiany uczniów tradycją jest spotkanie z Burmistrzem w Urzędzie Miejskim. W związku z tą wizytą Burmistrz Piotr Lech przygotował dla uczniów smaczny poczęstunek: apetycznie wyglądające kanapki, które błyskawicznie znikały z talerzy oraz pyszne sałatki owocowe. Ostatnim punktem programu był piknik na Karłowie, na terenie basenu, na którym uczestnicy mieli możliwość rozegrania meczy w piłkę siatkową, nożną, badmintona. Po rozgrywkach piekli kiełbasy i delektowali się potrawami przygotowanymi przez rodziców. Podczas pikniku podsumowano całotygodniowe spotkanie. Piknik przygotował dla Dwójki pan Jarosław Milian i OSiR. Sobota to dzień organizowany przez rodziców uczniów z wymiany. Najczęściej rodzice planowali wycieczki w miejsca, których nie udało się obejrzeć w czasie zajęć szkolnych np. Szklany Świat w Krośnicach, Ruda Sułowska, ZOO we Wrocławiu.

Rodziny goszczące włożyły wiele serca w uatrakcyjnienie pobytu dzieci z Lohr, co można było zauważyć w dniu pożegnania w niedzielę ok. godz. 8.00. Niepewność i też strach z pierwszego dnia zniknęły, a ich miejsce zajął uśmiech i wdzięczność. Często można było usłyszeć, że ta wymiana mogłaby trwać dłużej, gdyż z każdym dniem relacje między jej uczestnikami stawały się coraz lepsze. Z pewnością był to tydzień pełen wrażeń o dużej wartości edukacyjnej, o czym świadczą wyniki przeprowadzonych rozmów wśród uczniów i rodziców. Wymiana była również doskonałą okazją do rozwijania umiejętności komunikowania się w języku obcym. Niewątpliwie dużym walorem projektu jest fakt, że wielu z uczniów podtrzymuje kontakt drogą elektroniczną. Nasi uczniowie pojadą do Lohr w maju.

Wymiana uczniów jest możliwa dzięki wsparciu dyrekcji obu szkół, wielkim zaangażowaniu nauczycieli i rodziców, a także dzięki finansowemu wsparciu rodziców, Polsko Niemieckiej Wymiany Młodzieży oraz Gminie Milicz.
 

Menu

SKOK

Bezpieczna szkoła

BIP

Rajd Druha Bolka

szkola na podium

FESTIWAL NIEPODLEGŁOŚCI 2019

FUNDACJA PZU

Przekaż 1 %

REKRUTACJA 2018/2019

GITARATON

akademia przyszłosci

SKO

UKEMI Judo

XIX Ogólnopolski Turniej w Piłce Siatkowej Dziewcząt "O Puchar Burmistrza Milicza"

Edukacja dla Doliny Baryczy

Szkoła Muzyczna I Stopnia - aktualności

WIARYGODNA SZKOŁA

STOWARZYSZENIE STO2

UKS "Dwójka" Milicz

Wspiera nas Gmina Milicz

Siatkarskie Ośrodki Szkolne

ŚNIADANIOWA KLASA

facebook

30-lecie SP2

FRONTER

Dolnośląska szkoła liderem ...

PCEiPP

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2
i Szkoła Muzyczna I Stopnia
w Miliczu

ul. M.Kopernika 18
56-300 Milicz

tel. 071 38 40 183
tel. 071 38 41 792
faks 071 38 42 640
dwojka@sp2milicz.pl

Regon: 000704362
NIP 916 12 51 031