:: Triumf Soni w Słowacji

Triumf Soni i Dominiki w Słowacji

Wielkim sukcesem zakończył się start polskich zawodniczek podczas międzynarodowego turnieju tenisa stołowego w słowackim mieście Malacky. Zarówno w rozgrywkach drużynowych jak i grze podwójnej Sonia Gendera – UKS „ SMECZ” Milicz oraz Dominika Gilewska UKS „ Ósemka „ Białystok zajęły bardzo dobre drugie miejsca. Dziewczynki w obydwu finałach uległy parze Litewsko – Rumuńskiej. Indywidualnie Sonia zajęła miejsce 5-8, a jej koleżanka 3-4.

4 International Table tenis Mini kadets nasze zawodniczki rozpoczęły od zmagań grupowych. Rozstawione do zawodów Polki z bardzo odległym numerem 12 rozlosowano do Grupy A, a ich rywalkami była wspomniana para Litewsko- Rumuńska (Nr 1) oraz Słowacki team SKTS Michalovce ( Nr 6). Po przegraniu 0:3 z o rok starszymi rywalkami N. Alon i K. Varga, nasze zawodniczki musiały wygrać kolejne spotkanie, by myśleć o dalszych grach. Bez najmniejszych kłopotów miliczanka i białostoczczanka pokonały rywalki ze Słowacji ( J. Dzielińską i J. Terezkovą 3:0 i zajęły drugie miejsce w grupie. (pojedynki drużynowe składają się z max. 5 spotkań – 4 indywidualne i jeden debel). W kolejnym pojedynku piątkowych zmagań nasze zawodniczki rywalizowały z reprezentacją Litwy B ( M.Sereikaite, A. Meleikaite) , którą pewnie pokonały 3:0. Czwarty mecz to pojedynek z faworyzowany zespołem Słowacji A ( Nr 2). Mecz rozpoczął się od sensacyjnej wygranej Soni 3:1 nad D. Sinarkovą. Po dramatycznym meczu D. Gilewskiej z J. Dzelinską i zwycięstwie 3:2 polska para prowadziła 2:0. Wówczas to licznie przybyła publiczność była bardzo mocno zaskoczona takim obrotem sprawy, co spowodowało, że doping dla miejscowych zawodniczek znacznie się wzmógł. Zarówno Sonia jak i Dominka wytrzymały presję i pewnie dorzuciły wygraną w deblu 3:1, kończąc spotkanie 3:0. To zwycięstwo gwarantowało Polkom medal. Tą rywalizacją zakończono piątkowe zmagania.

Prawdziwy maraton gier czekał je w sobotni poranek. Już od godziny 9.00 Sonia rozegrała swój pierwszy pojedynek singlowych, jej rywalką grupową była Węgierka V. Kortvel, której miliczanka uległa 0:3. Wygrana 3:0 w drugim meczu z S. Chyloną ze Słowacji dała Soni drugie miejsce w grupie i prawo gry na dalszym szczeblu zmagań. Następnie podopieczna obecnego na zawodach prezesa klubu z Milicza Andrzeja Przybylskiego zmierzyła się z kolejną Słowaczką A. Majerską. Mimo że nasza reprezentantka przegrywała mecz 1:2, w ostatecznym rozrachunku zwyciężyła 3:2 i okazała się lepsza, awansując do kolejnych gier. Pojedynek z reprezentującą Słowację, szóstoklasistką N. Divińską miliczanka pokonała 3:0. W meczu dającym Soni awans do finałowej czwórki miała z mierzyć się z numerem jeden zawodów - Słowaczką E. Labosovą. Niestety umiejętności Soni znacznie odbiegały od jej konkurentki, pojedynek zakończył się porażką 0:3, a nasza reprezentantka zajęła ostatecznie miejsce 5-8. Już po południu rozpoczęto rywalizację gier podwójnych. Niestety los ponownie skojarzył w pierwszym meczu Polki i Słowację. Rywalki za wszelką cenę chciały ograć zawodniczki z Polski. Jednak i tym razem to nasz zespół odniósł zwycięstwo 3:0 awansując do ćwierćfinału. Na drodze naszych piątoklasistek stanęły zawodniczki z Węgier - Kortvelyesi i Czegledi . Jako pierwsza punkt dla Polski zdobyła Dominika. W drugim spotkaniu Sonia rywalizowała z S. Czegledi. Nasza zawodniczka ten mecz przegrywała już 0:2 i 6:8. Po chwilowej przerwie i wskazówkach trenera Polska reprezentacja wyszła na prowadzenie 2:0. Niestety w grze podwójnej lepsze okazały się rywalki. W kolejnym meczu Sonia doznaje porażki z jej pogromczynią z gier porannych 1:3. A stan meczu widnieje 2:2. Ostatni pojedynek dający upragniony finał jest w rękach jej koleżanki z Białegostoku. Po chwili radość naszej ekipy była uzasadniona, dziewczynki wygrywają całe spotkanie 3:2 i odnoszą spektakularny sukces. Wówczas było jasne, że ich przeciwniczkami będzie ponownie para Litewsko- Rumuńska. Mocno zmęczone Polki finał rozpoczęły dopiero o godz. 21.00. Zgodnie z oczekiwaniami nasza ekipa nie dała rady szóstoklasistkom z Litwy i Rumuni. Należy pochwalić Sonię za pierwszy mecz z Rumunką K. Wargą. Polka to spotkanie rozpoczęła od prowadzenia 2:0. Po chwili rywalka doprowadziła do remisu 2:2 i gdy wydawało się, że miliczanka straciła animusz i chęć do gry, na tablicy widniał wynik 10:7 dla Soni. Brak szczęścia i odrobina zimnej krwi sprawiły, że Rumunka zdobyła kolejne pięć punktów rozstrzygając mecz na swoją korzyść. Cały mecz zakończył się zwycięstwem pary Rumuńsko-Litewskiej. Niedzielny poranek to rozstrzygnięcie pojedynków deblowych. Na drodze Polek do finału stanęły tenisistki Słowacji Dzielińska i Terezkova, z którymi Polki rywalizowały w grach drużynowych. Bez kłopotów nasza para zwyciężyła 3:0 i po raz drugi w słowackim turnieju dotarła do finału. Rywalizacja o złoto ponownie z parą Litewsko- Rumuńską zgodnie z oczekiwaniami zakończyło się wygraną tych bardziej doświadczonych. Jednak tym razem Polkom udało urwać się seta , a ostateczny rezultat widniał 1:3.