:: Koncert i warsztaty gitarowe

24 marca w sali koncertowej Ośrodka Kultury w Miliczu odbył się koncert Krzysztofa Pełecha wirtuoza gitary zorganizowany przez Szkołę Muzyczną I Stopnia w Miliczu. Krzysztof Pełech został zaproszony przez dyrektor Jolantę Wybierałę oraz nauczyciela gitary ze szkoły Leszka Zaleskiego do szkoły na "Warsztaty z mistrzem". Wszyscy uczniowie klasy gitary wzięli udział w zajęciach, byli też obserwatorami lekcji otwartych prowadzonych przez mistrza gitary klasycznej.

Krzysztof Pełech jest jednym z najaktywniejszych muzyków młodego pokolenia. Wykonuje średnio około sześćdziesięciu koncertów rocznie (recitale, koncerty kameralne a także w charakterze solisty z towarzyszeniem orkiestr). Współpracował z czołowymi polskimi orkiestrami. Występował w Filharmonii Berlińskiej z Berlińską Orkiestrą Festiwalową. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich, w USA, Brazylii, Południowej Afryce, a także w Egipcie, Emiratach Arabskich, Singapurze, Indonezji, Malezji, Meksyku, Argentynie i Chile. Uczestniczył wielokrotnie w prestiżowych festiwalach muzycznych o międzynarodowym zasięgu. Jest zapraszany do współpracy z wybitnymi kompozytorami (Krzesimir Dębski, Leszek Możdżer, Marek Pasieczny, Robert Kurdybacha) i gitarzystami (m.in. Jorge Morel, Jorge Cardoso, Tommy Emmanuel, Joscho Stephan). Uczestniczył w dwudziestu jeden konkursach krajowych i międzynarodowych, spośród których był laureatem szesnastu. W ankiecie Gitarowy Top ogłoszonej przez fachowy magazyn muzyczny Gitara i Bas Krzysztof Pełech został trzykrotnie wybrany najlepszym polskim gitarzystą klasycznym. Dotychczas nagrał 16 płyt w Polsce, Anglii, Czechach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Jest jednym z pomysłodawców i dyrektorem artystycznym odbywającego się od 1998 roku Wrocławskiego Festiwalu Gitarowego Gitara+, a także inicjatorem i szefem artystycznym Letniego Kursu Gitary w Krzyżowej (dawnego Letniego Festiwalu Gitary w Krzyżowej). Krzysztof Pełech jest twórcą i współzałożycielem Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego. Krzysztof Pełech w stopniu doktora prowadzi klasę gitary w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.
Podczas koncertu mieliśmy przyjemność usłyszeć:
I. Albeniz – „Asturias”
F. Tarrega – „Wspomnienie z Alhambry”
J. Morel – „Danza e-moll” - „Danza Brasileira”
L. Brouwer – „Danza del Altiplano”
J. Cardoso – “Tema Negro”
J. S. Bach – I Suita wiolonczelowa (Allemande, Courante, Gigue)
Na licznie przybyłej publiczności koncert zrobił bardzo duże wrażenie.