:: Mistrzostwa Polski

Bardzo dużą frekwencję zgromadziły Mistrzostwa Polski młodziczek, które 14-18.05.2014r odbywały się w Radomiu, 193 zawodniczki i zawodnicy do szóstej klasy rywalizowali w turnieju drużynowym, grach podwójnych oraz indywidualnie. Po dobrych występach w Grand Prix Polski w Bilczy, Warszawie czy Krośnie liczyliśmy na udany start milickiej tenisistki Soni Gendery, która z turnieju na turniej poprawiała swoje lokaty. Rozstawiona na początku sezonu 2013/2014 z numerem 11 miliczanka jako jedyna piątoklasistka , trzykrotnie awansowała do finałowej ósemki zawodów, a co ważniejsze regularnie awansowała w rankingu ogólnopolskim.

Zgromadzone 300 pkt. dało zawodniczce milickiego Smecza bardzo wysoką 6 lokatę w kraju. A ten wynik przy bardzo dobrej grze pozwalał myśleć o poprawieniu się podczas Mistrzostw. W piątkowych zmaganiach do rywalizacji przystąpiły 64 zawodniczki. W pierwszym pojedynku Sonia pokonała M. Madejską ze Skierniewic. Druga odsłona z M. Motyką ze Stalowej Woli do prawdziwy dramat, rywalka naszej piątoklasistki prowadziła już 2:1 i wyglądało na to, że zawodniczka z doliny Baryczy pożegna się z turniejem. W kolejnych setach podopieczna A. Przybylskiego przechyla szale zwycięstwa na swoją korzyść , awansując do 16-stki turnieju. Tam czeka już na nią W. Pelczar z Krosna, którą nasza tenisistka w tym sezonie już pokonała. Początek seta i wysokie prowadzenie nie wskazywało na kłopoty jakie po chwili się pojawiły. Mimo, że miliczanka starała się jak mogła widać w jej grze było duży stres, który nie pozwolił rozwinąć jej skrzydeł. Porażka 1:3 przekreśliła szanse awansu do finałowej ósemki i poprawienie lokaty. W tej sytuacji pozostało walczyć maksymalnie o 9 pozycję. W kolejnej partii rywalką Soni była rówieśniczka z Białegostoku K. Gryko. Pierwszy set nieoczekiwanie łatwo pada łupem rywalki, jednak pozostałe trzy wygrywa nasza reprezentantka 3:1. Mecz kończący turniej indywidualny, nasza zawodniczka wygrywa z N. Garb z Nowego Targu 3:0 i zajmuje ostatecznie 9 lokatę .

Szansę na lepszy wynik można było upatrywać w grze podwójnej. W gronie 32 par Sonia nr 6 i Dominika Gilewska nr 10 bez wątpienia należały do faworytek. Suma punktów obu zawodniczek dawała im 4 pozycję w Polsce, a co za tym idzie medal radomskiego turnieju. Pierwszy pojedynek dziewczynki wygrywają z zawodniczkami ze Skierniewic. Mimo, że wynik 3:0 mógł cieszyć, postawa dziewczynek nie zachwyciła. Sprawdzian ich umiejętności miał nastąpić w kolejnej partii. Ich rywalkami była para warszawsko-gdańska ( J. Więckowska/ N. Alot), która okazała się za mocna i wrzuciła za burtę faworyzowane tenisistki z Milicza i Białegostoku. Przegrana 0:3 przekreśliła szanse medalowe, a pozycja w przedziale 9-16 jest daleka od umiejętności jakie zaprezentowały obie zawodniczki.

Umiejętności jakie prezentowała Sonia podczas Mistrzostw były dalekie od jej możliwości. Szanse medalowe jakie się rysowały za bardzo utkwiły w głowach obu dziewczynek, co miało zły skutek. Jednak przypomnę, że na początku sezonu Sonia była nr 11. W kolejnych Grand Prix poprawiała swoje pozycje, a w ostatnim zdobyła nawet piąte miejsce. Trzykrotnie jako jedyna piątoklasistka awansowała do finałowej ósemki. W Mistrzostwach ta sztuka nie udała się żadnej rówieśniczce Soni. Dla podkreślenia, suma punktów jakie zdobyła Sonia w przekroju całego sezonu daje jej pierwsze miejsce w Polsce spośród dziewczynek rocznika 2002. I jest to kolejny udany sezon w jej wykonaniu. Nie da się wygrywać wszystkiego, czasem zdarzają się imprezy, które po prostu przerastają zawodnika lub nie trafi się z formą.