:: Mecze matematyczne - podsumowanie

PODSUMOWANIE MECZÓW MATEMATYCZNYCH 2015-16

Mecze są nie tylko ciekawym konkursem, ale niezwykłą okazją do uczenia się matematyki, rozwijania umiejętności argumentowania, prezentowania rozwiązań, uważnego śledzenia rozumowań i znajdowania w nim luk i błędów. Uczą też współpracy w grupie.

Matematyka jest nam potrzebna, żeby nauczyć się prowadzić dyskurs. Jest najlepszym wzorcem prowadzenia sporu, jaki zna nasza cywilizacja. Uczy nas rozumowania, odróżniania prawdy od nieprawdy, argumentowania. Jerzy Marcinkowski (II UWr)

W tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli ponownie udział w Dolnośląskich Meczach Matematycznych - Edycja XV.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie :
Kl. 6b :
Adam Kądziela ( I kapitan )
Jan Jachimowski
Szymon Mazurkiewicz
Maksymilian Szymkowiak
Marcin Woźniak
Szymon Bienkiewicz
Julia Bałabuch
Marcel Chołodecki
Kl. 6e :
Martyna Wójcik (II kapitan)
Olimpia Goldman
Błażej Klus
Kl. 5d :
Stanisław Sokołowski
Michał Mormel
Kl. 5a :
Maksymilian Golec

Rozegrano trzy mecze eliminacyjne, z których dwa nasza drużyna wygrała. Po długotrwałych potyczkach i niektórych bardzo zaciętych i wyrównanych meczach, w styczniu zakończyliśmy rozgrywki. Bardzo niewiele brakowało, aby zakwalifikować się do półfinałów. Uczniowie grali z drużyną z SP Cieszków, z SP1Wrocław i SP53Wrocław.

Zadania meczowe są odmienne od sztampowych zadań podręcznikowych i egzaminacyjnych. Są ciekawe i mają zróżnicowany stopień trudności, co pozwala na stosowanie różnych strategii rozgrywki. Uczniowie bardzo lubią taką formę konkursów, chętnie się w nie angażują się i przygotowują do rozgrywek podczas kółek matematycznych. Już po kilku meczach nabierają dużej dojrzałości w prowadzeniu rozumowań matematycznych i prezentują ją także na lekcjach.

Opracowała: Karolina Gustowska