:: 18 spotkanie w ramach współpracy szkół

Wymiana uczniowska między Szkołą Podstawową nr 2 w Miliczu a Gustav - Woehrnitz Mittelschule Lohr Am Main trwa od 2000r. W dniach 2- 8.05.2016r. dziewiętnastu uczniów naszej szkoły razem z nauczycielami j. niemieckiego Agnieszka Poświatowską i Małgorzatą Pilipą gościli w naszej partnerskiej szkole w Lohr.

Było to już 18 spotkanie w ramach wymiany uczniowskiej pomiędzy zaprzyjaźnionymi miastami Miliczem i Lohr nad Menem. W historii współpracy „Partnerstwa Milicz- Lohr” spotkania uczniów ze szkół SP2 Milicz i Mittelschule Lohr mają duże znaczenie dla partnerstwa miast, integracji europejskiej młodzieży, poznania sąsiadujących ze sobą krajów, ich kultury, atrakcji turystycznych, życia codziennego. W tym roku minie 16-lecie wymiany uczniowskiej zainicjowanej przed laty za pośrednictwem miliczanki Magdaleny Mazik - Gorzelańczyk, a kontynuowanej dzięki zaangażowaniu wielu osób: dyrektorów szkół wspierających wymianę - Piotra Lecha, Jolanty Wybierały, Franza Wolfa, Susanne Rinno oraz wicedyrektorów i nauczycieli - Haliny Smolińskiej, Wolfganga Geista, Rolfa Wiesmann, Petera Sander, Silke Gold, Heike Kruthoffer, Anny Zimnej, Macieja Gorzelańczyka, Agnieszki Poświatowskiej, Małgorzaty Pilipy, Józefa Wojtyczki, Violetty Czerkiewskiej - Franz i innych osób. Wymiana nie mogłaby się odbywać, gdyby nie zaangażowanie rodziców, a także dzięki finansowemu wsparciu rodziców, Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Gminy Milicz oraz Bayerischer Jugendring i władz miasta Lohr.

Temat przewodni był kontynuacją pracy z wrześniowego spotkania uczniów w dwójce i dotyczył pracy dziennikarskiej "Okiem reportera". Uczniowie, w grupach, w ramach warsztatów, w oparciu o materiały związane z historią wymian pomiędzy obu szkołami, pracowali nad podsumowaniem dorobku współpracy międzynarodowej i przygotowaniem wystawy z okazji obchodów jubileuszu 15-lecia Partnerstwa miast Milicz i Lohr. Miliczanie wzięli udział w otwarciu wystawy „Es lebe Freundschaft” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Partnerskie w „Lohr”. Na wystawie zaprezentowano wspólne inicjatywy współpracy z ostatnich 15 lat, wspomnienia uczniów ze SP2 oraz partnerskiej szkoły w Lohr. Uczniowie uczestniczyli też wspólnie z delegacją z Milicza, burmistrzem Piotrem Lechem, w wieczorze polskim, który odbył się w Starym Ratuszu w atmosferze wspólnego śpiewania pieśni ludowych.

Podczas tygodniowego pobytu odbywały się różne zajęcia na terenie szkoły i poza nią. Udział w zajęciach lekcyjnych pozwolił uczniom zapoznać się z realiami życia szkolnego niemieckich kolegów. Wielu wrażeń dostarczyło zorganizowane na terenie szkoły "Vivarium", w którym znajdują się różne gady, płazy i owady, będące się pod opieką uczniów ze szkoły w Lohr . Szczególnie możliwość dokarmiania i zabawy z jaszczurkami cieszyła się wielką popularnością wśród polskich uczniów. Podczas spotkania z dyrektor szkoły Susanne Rinno uczniowie z Dwójki dowiedzieli się o różnych akcjach podejmowanych na rzecz rozwoju szkoły i mieli okazję wzięcia udziału w uroczystości przyznania zaprzyjaźnionej szkole statusu Fair Trade połączonej z różnymi występami artystycznymi i z możliwością degustacji potraw z 16 krajów świata. Również spotkanie burmistrzem Lohr było dla dzieci z Milicza ważnym wydarzeniem, gdyż mieli oni okazję osobiście usłyszeć jak ważną rolę dla integracji europejskiej odgrywają właśnie oni sami, że tylko człowiek poprzez swoje działania a zwłaszcza młodzi ludzie mogą wpłynąć na przyszłość poprawnych relacji międzynarodowych. Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczyły również uczestnikom wymiany zajęcia sportowe, pobyt na niedawno otwartym basenie w Marktheidenfeld, wycieczka rowerowa przez Gemünden i wspinaczka do ruin zamku Schönrain oraz stały punkt w każdym programie wymiany- zabawy w centrum młodzieżowym „Juze“. Zwiedzanie miasta Lohr w formie Rallye i wycieczka do wspaniale zachowanego miasta Bamberg z IX w., które urzeka turystów swym pięknem, to kolejne atrakcje dzięki którym uczniowie Dwójki wzbogacili swoją wiedzę na temat osobliwości Niemiec . Pobyt dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, pozwolił nawiązać nowe znajomości a nawet przyjaźnie i był doskonałą nauką przełamywania barier językowych i podejmowania komunikacji w języku obcym. Kolejne spotkanie z naszymi partnerami z Lohr będzie miało miejsce już 18 czerwca, kiedy to w Miliczu będziemy świętować 15-lecie partnerstwa miast.