logophoto

:: Zielona Szkoła Trogir Okrug Gornji 29.05 –06.06.2016

Wieloletnią już tradycją Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Miliczu stały się wyjazdy na zieloną szkołę za granicę. W tym roku uczniowie wyjechali do Chorwacji, do małej miejscowości Trogir koło Splitu.


Ciepła Chorwacja kusi amatorów kąpieli i sportów wodnych krystalicznie czystymi wodami Adriatyku. Zaskoczeniem może być kamieniste podłoże większości plaż oraz bardzo słona, ale za to niewiarygodnie czysta woda. Im mniejsza miejscowość lub wyspa tym czystsza woda w morzu i tym samym więcej jeżowców na jego dnie. Ani kamienie, ani jeżowce nie przeszkodziły jednak uczestnikom Zielonej Szkoły w zażywaniu wodnych kąpieli, nurkowaniu czy grupowej grze w piłkę na falach Adriatyku.

Dalmacja jest z pewnością jednym z wielu regionów w Chorwacji, które warto zobaczyć. Od pięknych zabytków przez parki narodowe do uroczych wysp każdy znajdzie coś dla siebie. Należy wziąć tylko pod uwagę, że wszystkie te atrakcje rozmieszczone są na dużym obszarze wybrzeża (łączna długość 5838 km.). Dobrze rozwinięta infrastruktura turystyczna sprzyja odwiedzającym Chorwację. Stąd wybór właśnie tego regionu na przedwakacyjny smak lata dla naszych uczniów.

Miejscem wypadowym grupy z Milicza było nadmorskie miasteczko Trogir . Zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu rozpoczęliśmy nasz pobyt w Chorwacji od ochłodzenia się w morzu, a następnie odwiedziliśmy stare miasto w Trogirze o którym opowiedziała nam przewodnik p. Ewa. Ta mała miejscowość jest jedną z najczęściej odwiedzanych miejsc turystycznych. Trogir jest miastem portowym na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, znajdującym się w środkowej Dalmacji, w okręgu Splicko-Dalmatyńskim w Chorwacji. Starówka Trogiru wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO od 1997 roku. Zwarta, średniowieczna starówka Trogiru położona jest na wyspie. Wzdłuż portu znajduje się wysadzany palmami, szeroki bulwar, wokół którego skupia się wieczorne życie miasta. Znajdują się tam najważniejsze zabytki, ale też restauracje, bary i hotele. Historyczne centrum za pomocą mostu połączone jest z kontynentalną częścią Chorwacji. Drugi z mostów prowadzi na wyspę Čiovo. To właśnie na wyspie znajdują się kempingi i malownicze plaże najchętniej odwiedzane przez turystów w tym regionie na której mieszkała cała wycieczka z „Dwójki”,, . Wyjazd cieszył się wielkim zainteresowaniem wśród uczniów, czego wyjątkowym dowodem w tym roku była rekordowa liczba uczestników, licząca wraz z opiekunami 100 osób. Uczestnicy wyjazdu dotarli do Chorwacji dwoma autokarami i rozlokowani zostali w 7 pensjonatach.

Jedną z wycieczek było zwiedzanie Splitu wraz ze starym miastem z ruinami pałacu Dioklecjana, który mieści się tuż przy wybrzeżu, blisko portu i dworców. Stąd odchodzi (wzdłuż morza) najbardziej popularna, wysadzona palmami promenada – Obala hrvatskog narodnog preporoda, potocznie nazywa się Rivą, którą mogliśmy podziwiać.Split jest drugim pod względem wielkości chorwackim miastem. W kolejnych dniach udaliśmy się do małego miasteczka Omisz, gdzie odbyliśmy wycieczkę statkami w górę rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Płynąc pomiędzy skałami tworzącymi wspaniały wąwóz staliśmy się odbiorcami niezapomnianych widoków i wrażeń. Zażywaliśmy również kąpieli słonecznych i morskich na żwirowej plaży, która w Chorwacji jest wyjątkiem Podziwialiśmy jaskinię Špilja Vranjača w Chorwacji - jedną z najpiękniejszych jaskiń, jakie można odwiedzić.

Chorwacka Jaskinia Vranjača znajduje się w małej miejscowości o nazwie Kotlenice, ok. 30 km od znanego wielu turystom Splitu. Leży u podnóża gór Mosor. Miejsce to jest naprawdę warte odwiedzenia. Wydaje nam się, że nikt, kto się na to zdecyduje, nie będzie żałował tej wycieczki... My byliśmy zachwyceni jaskinią, a żałowaliśmy tylko jednego: że nie posiadamy lepszego sprzętu fotograficznego. Mieliśmy przy sobie słabe, kieszonkowe aparaty, które nie radziły sobie ze zdjęciami w tak ciemnym miejscu. Nasze fotografie nie są zatem zbyt dobrej jakości - niektóre są nieco rozmazane, inne zbyt ciemne. Mimo to postanowiliśmy je tutaj pokazać, by choć troszkę przybliżyć Wam atmosferę tego niezwykłego miejsca. W drodze powrotnej do Trogiru odwiedziliśmy Twierdzę Klis– forteca położona w miejscowości Klis. Twierdza istniała już od czasów imperium rzymskiego, strzegąc przełęczy łączącej wybrzeże Adriatyku z wnętrzem kontynentu. Przechodziła kolejno w ręce Chorwatów, Węgrów, Wenecjan, Turków, Francuzów i Austriaków. Przez wieki stanowiła najważniejszą fortecę w rejonie dzisiejszej Chorwacji. Uznawana jest za jeden z cenniejszych zabytków tego kraju. Z okazji Dnia Dziecka odbył się rejs statkiem na okoliczne wyspy Szolta, gdzie dopłynęliśmy do wspaniałej mariny w miejscowości Maselnica. W trakcie przerwy na luncz na statku kucharz podał nam wyśmienitą rybę, co okazało się ucztą dla podniebienia... Prawie codziennie opalaliśmy się na plaży i kąpaliśmy w morzu, a wieczorami chodziliśmy na lody i pizzę. Tym wszystkim atrakcjom towarzyszyła przepiękna pogoda. Przez cały czas pobytu nie opuszczały nas wakacyjne nastroje i dobry humor, dzięki czemu uczniowie mogli z przyjemnością realizować również dydaktyczne założenia programu wycieczki. Z wielką ochotą pisali kartki z pozdrowieniami w języku angielskim do swoich przyjaciół czy codziennie rano wstawali na poranne ćwiczenia gimnastyczne. Niektórzy zastępowali poranne ćwiczenia kąpielą w Adriatyku.

Dwa ostatnie dni wykorzystaliśmy na kąpiele w morzu . Ze smutkiem pożegnaliśmy Trogir. Oprócz walizek, które zapakowaliśmy do autobusu, w drogę powrotną ruszyliśmy z dodatkowym bagażem przepięknych wspomnień, niezapomnianych widoków oraz wiedzą na temat innej kultury i cywilizacji. Uczestnicy składają podziękowania Burmistrzowi Piotrowi Lechowi, dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Muzycznej I Stopnia w Miliczu, dyrekcji Gimnazjum w Miliczu za umożliwienie zorganizowania "Zielonej szkoły". Dziękuję także wspaniałym towarzyszom podróży, pani Renacie Górnickiej, Małgorzacie Kulik Karolinie Filipiak, Paulinie Walczak, Marii Nowak, Patrycji Papież, Jolancie Pańszczyk oraz panom , Markowi Krawczykowi, Maciejowi Pańszczykowi i Wojciechowi Wronie, Biurze turystycznemu Zbigniewa Górnickiego z Jedliny Zdrój i jego pracownikom. Składa Roman Danilewicz.

Wszystkie zdjęcia z wyjazdu można zobaczyć do 28 czerwca 2016r na stronie http://trogir2016.jalbum.net/

 

Menu

SKO

UKEMI Judo

Rajd Druha Bolka

GITARATON

FUNDACJA PZU

XIX Ogólnopolski Turniej w Piłce Siatkowej Dziewcząt "O Puchar Burmistrza Milicza"

Edukacja dla Doliny Baryczy

Szkoła Muzyczna I Stopnia - aktualności

WIARYGODNA SZKOŁA

STOWARZYSZENIE STO2

UKS "Dwójka" Milicz

Wspiera nas Gmina Milicz

Siatkarskie Ośrodki Szkolne

ŚNIADANIOWA KLASA

facebook

30-lecie SP2

FRONTER

Dolnośląska szkoła liderem ...

PCEiPP

 

 

 

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2
i Szkoła Muzyczna I Stopnia
w Miliczu

ul. M.Kopernika 18
56-300 Milicz

tel. 071 38 40 183
tel. 071 38 41 792
faks 071 38 42 640
dwojka@sp2milicz.pl

Regon: 000704362
NIP 916 12 51 031