:: Akademia Przyszłości 2017 r.

AKADEMIA PRZYSZŁOŚCI powstała w 2003 roku z inicjatywy księdza Jacka WIOSNY Stryczka i jest siostrzanym projektem SZLACHETNEJ PACZKI. Metodologia pracy opiera się na autorskim Systemie Motywatorów Zmiany, na który składają się tutoring z osobistym wolontariuszem oraz szereg inspirujących wydarzeń dla dzieci, jak np. inauguracja edycji na wyższej uczelni.

Akademia korzysta z założeń tutoringu. Jego podstawową wartością jest indywidualne zaangażowanie w drugiego człowieka, które wyraża się w standardzie pracy 1x1x1 – jeden wolontariusz spotyka się z jednym dzieckiem raz w tygodniu. Przynosi to owoce w postaci rozwoju potencjału uczniów oraz ich motywacji do samodzielnej pracy. Tutor odpowiada na konkretne potrzeby podopiecznego i stara się jak najefektywniej zaplanować ścieżkę edukacyjną do jego sytuacji. Akademia Przyszłości funkcjonowała w Szkole Podstawowej nr 2. W ramach programu odbywały się całoroczne spotkania ucznia – godzinę lub dwie tygodniowo – z wybranym opiekunem, tzw. tutorem. Dzięki całorocznej pracy z wolontariuszem dzieci uczyły się stawiać czoła trudnościom i je przezwyciężać. Przy nawiązywaniu więzi z dziećmi – które często czuły się odrzucone i miały niską samoocenę – wolontariusze mogli liczyć na pomoc szkolnego pedagoga czy psychologa. Najpierw uczestnictwo w Akademii zaproponowała dzieciom w szkole pedagog - Joanna Szewczyk, szkolny koordynator akcji. Potem tutorzy spotkali się z dziećmi i rodzicami i wspólnie podjęli decyzję, kto z kim będzie się spotykał przez cały rok. Programem Akademia Przyszłości objęto 12 dzieci z milickiej dwójki, z którymi pracowało 12 tutorów-wolontariuszy. W ramach realizacji programu uczestniczy programu wraz ze swoimi tutorami brali udział w projekcie: „Mali studenci poznają świat”. Na realizację tego projektu w ramach realizacji zadania publicznego Stowarzyszenie Sto2 otrzymało wsparcie z gminy Milicz, co umożliwiło dzieciom wyjazdy do teatru, zoo czy Loopys Worldu .

W lipcu odbyło się podsumowanie programu Akademia Przyszłości realizowanego w naszej szkole. Programem objętych było przez cały rok 12 uczniów, z którymi pracowało 12 tutorów-wolontariuszy. W ramach programu odbywały się całoroczne spotkania ucznia – godzinę lub dwie tygodniowo – z wybranym opiekunem, tzw. tutorem. Stowarzyszenie Sto2 działające przy szkole wspólnie z wolontariuszami przygotowało projekt dla uczestników programu pod nazwą „Mali studenci poznają świat”, na który w ramach realizacji zadania publicznego otrzymało wsparcie finansowe z gminy Milicz i Banku Spółdzielczego w Miliczu. Uczniowie wraz z wolontariuszami mogli obejrzeć w Teatrze Lalek we Wrocławiu sztukę pt."Niebo i Piekło", odbyć ciekawe zajęcia i zabawy w Loopys World czy spędzić czas we wrocławskim zoo. Dzięki całorocznej pracy z wolontariuszem dzieci uczyły się stawiać czoła trudnościom i je przezwyciężać. Podczas zajęć odrabiali wspólnie lekcje i zainteresowań. W trakcie roku dzieci uczestniczyły ponadto w spotkaniach edukacyjnych, ale też przeprowadzali różnego rodzaju zabawy, z każdym dzieckiem inne, w zależności od jego potrzeb i kulturalnych, zwiedziły Muzeum Bombki w milickim KOM-ie. Ponadto wzięły udział w warsztatach z przygotowywania sushi czy świeczek oraz w zawodach sportowych na Krośnickiej Przystani. Wspólnie świętowano też Andrzejki. Podsumowaniem całorocznego wysiłku była Gala Sukcesów we Wrocławiu, gdzie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.

Przekaż 1 %

REKRUTACJA 2018/2019